Jak vybrat stepper?

Stepper vybírejte vždy podle toho, jakým způsobem na něm chcete šlapat. Záleží na tom, jestli ho potřebujete využívat pro zlepšení kondice a spalování tuků, nebo zda ho berete jako občasnou součást tréninku.

Zpevněte si stehna, lýtka i břišní svalstvo.

Typy stepperů

Stojanový stepper

Stojanový stepper se hodí pro pravidelné a intenzivní šlapání. Využijete ho zejména tehdy, potřebujete-li si zlepšit kondičku, pár kilo shodit nebo si posílit svaly. Na většině stojanových stepperů si můžete nastavit intenzitu zátěže, tedy vhodný odpor. Vydrží vám dlouhá léta, i když na něm budete šlapat déle než třicet minut denně.

Mini stepper

Mini steppery jsou v posledních letech čím dál oblíbenější, ale nemůžete od nich čekat žádné zázraky. Rozhodně nejsou uzpůsobené pro každodenní trénink. Nemůžete si na nich ani nastavit zátěž. Hodí se především pro krátký trénink. Na druhou stranu jsou velmi malé, a proto i snadno skladovatelné. Mini stepper je lehký, tudíž ho můžete bez problémů přenášet z místa na místo. Počítejte však s tím, že vám příliš dlouho nevydrží. Mini steppery dělíme na:

  • Klasické - umožňují pouze pohyb nahoru a dolů; konstantní odpor nastavují hydraulické tlumiče
  • Boční - díky twist pohybu do strany posilujete boky a břišní svaly
  • S excentrickým pohybem - k vyrovnávání se využívá otočná excentrická koncová nožička

Některé mini steppery disponují rukojetí neboli lanky (expandéry), sloužící k procvičení paží.

Levné steppery umožňují pouze klasický krok směrem nahoru a dolů. Ty lepší nabízejí také pohyb do stran a možnost nastavit si zátěž, díky tomu rychleji spalujete kalorie, trénujete svaly a procvičujete celé tělo.

Nosnost a hmotnost

Nosnost

Při výběru stepperu je nutné zohlednit také výšku a váhu toho, kdo bude stepper využívat. Čím je rám masivnější, tím by měl více vydržet. V praxi ovšem často platí, že výrobci nosnost u neznačkových stepperů nadhodnocují, proto informace ověřujte a porovnávejte.

Hmotnost

Důležitá je i hmotnost samotného stepperu, hodláte-li s ním často manipulovat. Pochopitelně však bývá mnohem kvalitnější stepper s vyšší hmotností, neboť je stabilnější. Nehrozí vám tak zranění při nenadálém pádu nebo naklonění stepperu.

Regulace zátěže

Regulace zátěže probíhá u stepperů třemi možnými způsoby, ovšem jen v tom případě, že zařízení regulaci zátěže umožňuje.

Posuvem tlumičů

Regulace zátěže posuvem tlumičů se provádí po páce šlapky. Má však omezený rozsah zátěže, a navíc je nastavování relativně zdlouhavé.

Otočením tlumiče

Steppery nabízející regulaci zátěže otočením tlumiče patří k těm nejoblíbenějším. Stepper má otočnou koncovku se stupnicí. Zátěž proto měníte jen otáčením regulátoru. Čím kvalitnější stepper je, tím déle vám tlumič vydrží.

Magnetická brzda

Steppery s magnetickou brzdou jsou relativně drahé. Odpor je vytvářen skrze permanentní magnet. Brzda vám vydrží dlouhá léta, ale někdy může být hlučnější, a to především u cenově nižších modelů.

Mini stepper nezabere příliš místa a je lehký.

Požadované vlastnosti

Co u stepperu oceníte nejvíce? Určitě si při jeho nákupu nezapomeňte zjistit, co všechno umožňuje. Těmi nejžádanějšími funkcemi jsou:

  • Měření tepové frekvence - je klíčovou vlastností pro efektivní cvičení; steppery jsou často vybaveny ušním či dotykovým snímačem, který nese označení hand-pulse
  • Transportní kolečka - umožňují vyrovnávat nerovnosti podlahy; levnější steppery mají otočnou excentrickou koncovku nožičky, ty dražší mívají regulátor na každé koncovce stepperu
  • Displej - na obrazovce před sebou můžete sledovat čas, rychlost, vzdálenost, spálené kalorie nebo například tepovou frekvenci

Budujete svalovou hmotu a myslíte to s cvičením vážně? Pak do svého jídelníčku zařaďte vhodné doplňky stravy ve formě spalovačů tuků, případně také proteiny či sacharidy a gainery.

Efektivní cvičení

Než se na cvičení na stepperu vrhnete, je dobré si nastavit obě chodidla tak, aby byla plně podepřená a zafixovaná. Stůjte vzpřímeně a pažemi při cvičení pohybujte tak, jako byste běhali. V případě stojanových stepperů si zintenzivníte cvičení tím, že se nedržíte postranních madel. V žádném případě nepředklánějte trup a nevysazujte pozadí, tím snižujete účinnost cvičení. Taktéž si dejte pozor na kolena, nikdy je nezamykejte a nevytáčejte dovnitř.

Rozcvička

Na začátku a na konci každého tréninku byste měli věnovat alespoň pět minut rozcvičce. Začněte proto na stepperu cvičit velmi nízkým tempem a po dvou minutách si zátěž přidávejte. Tak budete tělo zahřívat pomalu a nehrozí vám žádné natažení svalu nebo skřípnutí nervu.

Správná tepová frekvence

Potřebujete-li pár kilogramů ubrat, je ideální cvičit třikrát až pětkrát v týdnu. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 55–70 % vaší maximální tepové frekvence. Tu spočítáte tak, že od svého věku odečtete číslo 220 (muži) či 226 (ženy).

Příslušenství

Co dalšího byste si měli pořídit, berete-li cvičení na stepperu skutečně vážně?

  • Stimulátor svalů - je doplňkem tréninkového plánu; díky němu si můžete stimulovat svaly pomocí elektrického impulsu
  • Hrudní pás - pomáhá vám přesněji měřit tepovou frekvenci
  • Posilovací popruhy - zintenzivňují cvičení a umožňují procvičit všechny svalové skupiny
  • Zátěžová podložka - pokud si s ní vypodložíte těžší cvičební stroje, ochráníte tím svou podlahu před poškozením a zároveň ztlumíte hluk a vibrace

Nejčastější otázky

Mohu díky stepperu zhubnout?

Jistě, vyberete-li si stojanový stepper a budete-li na něm cvičit pravidelně a v požadované tepové frekvenci, pak se za pár týdnů můžete těšit na výsledky.

Jak dlouho mi vydrží mini stepper?

Záleží na tom, jak intenzivní trénink zvolíte a kolik vážíte. Obvykle ale bohužel platí, že vážíte-li kolem sedmdesáti kilogramů a cvičíte na stepperu alespoň třikrát týdně, je jen otázkou několika týdnů, než vám nějaká součástka vypoví službu.

Jak se o stepper starat?

Po každém cvičení stepper otřete měkkým navlhčeným hadříkem. Během cvičení na něm mohou ulpět kapičky potu. Zároveň na něj můžete aplikovat speciální přípravek na údržbu cvičebních strojů. Jednou za dva nebo tři měsíce nezapomeňte zkontrolovat stav šroubů.